Fascynujące pieski preriowe
Pieski preriowe (inaczej nieświszczuki) to fascynujące zwierzęta zamieszkujące łąki Ameryki Północnej. Są to dość duże gryzonie z rodziny wiewiórkowatych, przypominające z wyglądu świstaka.
Dlaczego pieski? W chwili zagrożenia lub zainteresowania wydają one odgłosy podobne do szczekania. Żyją w rozległych systemach podziemnych nor, które kopią z niezwykłą sprawnością. W norach tych tworzą skomplikowane sieci tuneli, z komorami m.in. do spania i przechowywania jedzenia.
Pieski preriowe są bardzo społecznymi zwierzętami, żyjącymi w dużych koloniach zwanych “miastami” lub “wioskami”. W tych społecznościach komunikują się za pomocą różnych dźwięków i zachowań ciała, co pozwala im ostrzegać się nawzajem przed zbliżającymi się drapieżnikami lub innymi potencjalnymi zagrożeniami.
Odgrywają one też kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia ich łąkowych siedlisk. Kopanie nor pomaga napowietrzać glebę, ułatwia wnikanie wody i miesza materię organiczną, co korzystnie wpływa m.in na wzrost roślin.
Mimo swojego znaczenia ekologicznego pieski preriowe stają przed licznymi zagrożeniami, w tym utratą siedlisk, chorobami i drapieżnictwem. Trwają działania na rzecz ich ochrony.
My spotkaliśmy pieski preriowe w Boulder w stanie Kolorado. Na jednej z łąk było ich pełno. Spędziliśmy koło nich blisko godzinę obserwując je z zaciekawieniem. Kiedy podchodziliśmy bliżej, chowały się do swoich nor. Na szczęście dzięki aparatowi z w miarę dużym zoomem udało nam się zrobić trochę zdjęć z bliska.
Niesamowite, chcialbym kiedys je zobaczyc na zywo!
Słodkie!
mieszkam w usa juz dlugo i nigdy nie widzialam tych piesow.