Natura

Majestatyczny Łoś Gór Skalistych

Łoś Gór Skalistych, czyli po angielsku “Rocky Mountain Elk” to majestatyczny podgatunek amerykańskiego jelenia. Mieliśmy szczęście go zobaczyć w całej okazałości podczas naszej wycieczki do Parku Narodowego Gór Skalistych.

Dorosły samiec może ważyć od 270 do 450 kg, natomiast samica od 180 do 270 kilogramów. Łoś zachwyca przede wszystkim swoim dużym i rozgałęzionym porożem. Poroże to występuje u samców, pełni rolę symbolu dominacji w okresie godowym i jest zrzucane raz w roku. Jego rozpiętość może sięgać aż 1,2 metra, a waga nawet 18 kilogramów!

Łosie Gór Skalistych spotykane są w Górach Skalistych i przyległych obszarach. Spotyka się je w różnych siedliskach, w tym w lasach, łąkach i tundrze alpejskiej. Preferują obszary z obfitą roślinnością do żerowania i schronienia.

Są one aktywne głównie o świcie i zmierzchu, a dużą część dnia spędzają na odpoczynku lub przeżuwaniu pokarmu. Są roślinożercami, żywiącymi się trawą, różnymi krzewami, korą i gałązkami. W okresie zimowym, gdy źródła pożywienia są ograniczone, mogą również żerować na roślinności drzewiastej i polegać na zgromadzonych zapasach tłuszczu w organizmie.

Zdarza się, że łosie wychodzą na ulicę tuż przy przejeżdzających samochodach. Należy być bardzo ostrożnym. Jak my byliśmy w parku, mogliśmy z daleka zaobserwować, jak pracownik parku podjechał w miejsce, w którym łosie wyszły na ulice, żeby chronić zarówno łosie jak i przejeżdżających turystów.

2 thoughts on “Majestatyczny Łoś Gór Skalistych

  • Przepiękne! Uwielbiam naturę. Fajnie takie rzeczy widzieć na własne oczy. Zazdroszczę.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *