Ciekawostki

Gdzie się znajduje najwyższa góra na świecie?

Najwyższa góra na świecie to Mount Everest, znajdująca się w Himalajach w Nepalu. Ma wysokość 8848m n.p.m. Jeśli natomiast weźmiemy wysokość góry od jej podstawy, to wygrywa Mauna Kea, znajdująca się na Hawajach.

Mauna Kea, wygasły wulkan tarczowy na Wielkiej Wyspie Hawajów, jest najwyższą górą na świecie, gdy mierzy się ją od podstawy na dnie oceanu, osiągając ponad 10000 metrów. Jeśli mierzymy jej wysokość standardowo, wynosi ona 4207m n.p.m.

Na jej szczycie znajdują się światowej sławy obserwatoria astronomiczne, obsługiwane przez astronomów z całego świata. Aktualnie znajduje się tam aż 13 teleskopów!

Miejsce to uważane jest za święte i ma ogromne znaczenie kulturowe i duchowe dla rdzennych Hawajczyków. Jest również domem dla unikalnych ekosystemów.

Dla miłośników wędrówek w rejonie góry dostępne są liczne szlaki. Dzięki czystemu niebu i dużej wysokości, Mauna Kea jest doskonałym miejscem do obserwacji gwiazd. Pomimo tropikalnego regionu, na szczycie Mauna Kea może też spaść śnieg, przyciągając narciarzy i snowboardzistów.

Budowa nowych teleskopów, w szczególności Teleskopu Trzydziestometrowego (TMT), stała się źródłem znaczących kontrowersji. Wielu rdzennych Hawajczyków i ekologów sprzeciwia się budowie ze względu na kulturowe i środowiskowe konsekwencje, podczas gdy inni popierają ją ze względu na jej wkład naukowy.

4 thoughts on “Gdzie się znajduje najwyższa góra na świecie?

 • Kolejna ciekawostka. Zawsze uczyliśmy się o Mount Everest, ale nigdy nie słyszałem o tej górze. Pooglądałem sobie też zdjęcia tego obserwatorium, niesamowite.

  Reply
 • Te obserwatoria tylko zaniezczyszaja srodowisko

  Reply
  • Gdybyśmy tak o wszystkim myśleli, to żylibyśmy cały czas w dżungli.

   Reply
 • Dla mnie wygrywa caly czas Mnt Everest

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *