Pogoda

Tornado Alley, czyli Aleja Tornad

Tornado Alley, czyli Aleja Tornad, to termin używany do opisania regionu w centralnych Stanach Zjednoczonych, gdzie tornada są stosunkowo częstsze i bardziej groźne w porównaniu z innymi częściami kraju.

Choć nie jest to oficjalne oznaczenie i granice nie są dokładnie określone, to ogólnie Aleja Tornad obejmuje obszary następujących stanów: Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Dakota Południowa i Iowa.

W miejscach tych jest wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia tornad z powodu specyficznych warunków meteorologicznych w tym regionie. Połączenie ciepłego, wilgotnego powietrza z Zatoki Meksykańskiej i chłodnego, suchego powietrza z Gór Skalistych tworzy środowisko sprzyjające powstawaniu gwałtownych burz i tornad. Częściej tornada w tym rejonie zdarzają się w okresie wiosennym i na początku lata.

Tornada mogą występować również poza Tornado Alley. Ostatnio były zagrożenia tornadami w rejonach Chicago. U nas na Florydzie też nie raz mieliśmy tornada, ale były one o wiele mniejsze i nie takie niebezpieczne jak te w Aleji Tornad.

W miejscach, gdzie tornada występują często specjalny system ostrzegania w postaci m.in. wyjących syren ostrzega mieszkańców w momencie zagrożenia. Od znajomych mieszkających w różnych częściach USA słyszeliśmy, że w takich momentach zdarzało się im spędzić trochę czasu np. w łazience czy toalecie. Podobno jak idzie tornado najlepiej wejść do wanny i przykryć się materacem. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest schować się do schronu pod ziemią, jeśli taki schron jest w naszym zasięgu.

One thought on “Tornado Alley, czyli Aleja Tornad

  • Dobrze, ze w Polsce tornada nie wystepuja czesto.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *