Życie w USA

Co to jest credit score

Każdy kto mieszka w USA, stara się, żeby jego credit score był jak najwyższy. Co to takiego credit score i do czego służy, dowiecie się z poniższego artykułu.

Credit score można określić jako punktację kredytową. Jest to liczba reprezentująca zdolność kredytową danej osoby. Pomaga to między innymi bankom czy firmom pożyczkowym określić jakie jest prawdopodobieństwo, że dana osoba spłaci zobowiązania finansowe, takie jak pożyczki czy karty kredytowe. Credit score jest potrzebny również np. jak szukamy mieszkania na wynajem. Wtedy firma zajmująca się wynajmem często sprawdza nasz credit score, żeby zobaczyć, czy będziemy w stanie opłacać comiesięczną opłatę za wynajem.

Należy pamiętać, że na credit score ma wpływ wiele czynników, np:

1. Historia kredytowa: wcześniejsze zobowiązania finansowe, terminowe płatności, opóźnienia, zaległości w spłatach.

2. Długość historii kredytowej: czas, przez jaki dana osoba korzysta z danych usług finansowych. Długa, pozytywna historia kredytowa może zwiększyć credit score.

3. Rodzaje kredytów: posiadanie różnych usług kredytowych np. karty kredytowej, pożyczki samochodowej czy kredytu hipotecznego, może mieć korzystny wpływ na credit score.

4. Bieżące zadłużenie: aktualne zobowiązania oraz dostępny limit kredytowy.

5. Historia płatności: terminowe spłaty zobowiązań mogą podwyższyć credit score, natomiast opóźnienia czy zaległości mogą go obniżyć.

6. Nowe pożyczki: wiele nowych pożyczek w krótkim czasie może negatywnie wpłynąć na credit score.

7. Zapytania o pożyczki: jeśli zbyt często czy zbyt dużo w krótkim czasie składamy aplikacji o pożyczki i firmy udzielające pożyczek wysyłają zbyt wiele zapytań o nasz credit score, może to również negatywnie wpłynąć na credit score.

Należy pamiętać, że ważne jest monitorowanie własnego credit score i dbanie o pozytywną historię kredytową, co może mieć istotne znaczenie w różnych sytuacjach, głównie przy ubieganiu się o pożyczki. Polecamy stronę creditkarma.com, która oferuje bezpłatny dostęp do informacji związanych z historią kredytową użytkowników.

4 thoughts on “Co to jest credit score

  • Osoby ze zlym credit score zwykle placa tez wieksze odsetki od kredytu, dlatego warto miec credit score jak najwyzszy.

    Reply
  • Zapytania o pożyczki czyli inquires “znikają” po jakimś czasie, ale warto ogólnie ich mieć jak najmniej, szczególnie tzw. hard inquiry.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *