Pogoda

Trzęsienia ziemi w USA

Jeśli myślimy o trzęsieniach ziemi w USA, chyba każdy się ze mną zgodzi, że pierwsze miejsce o którym myślimy do Kalifornia. Tymczasem dzisiaj trzęsienie ziemi nawiedziło stan New Jersey i odczuwalne było m.in. w Nowym Jorku.

Czytając komentarze osób, które doświadczyły dzisiejszego trzęsienia ziemi i późniejszych wstrząsów wtórnych, natrafiłam m.in. na takie, które podkreślały przede wszystkim zaskoczenie. Jedna osoba napisała, że mieszkała wiele lat w rejonie San Francisco i nigdy nie przeżyła tego, co przeżyła dzisiaj.

Na szczęście nie było to katastrofalne trzęsienie ziemi, ale takie, które i tak powodowało drganie budynków czy spadające ze ścian obrazy. Mamy nadzieję, że strat było jak najmniej i że takie zjawiska jak najrzadziej będą się zdarzać.

Tymczasem korzystając z okazji, chcielibyśmy trochę napisać o trzęsieniach ziemi w USA.

Trzęsienia ziemi są naturalnym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych, szczególnie wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Zachodnie Stany Zjednoczone, zwłaszcza Kalifornia, leżą wzdłuż Pacyficznego Pierścienia Ognia, obszaru znanego z wysokiej aktywności sejsmicznej z powodu ruchów płyt tektonicznych. Ten region doświadcza częstych trzęsień ziemi, ponieważ w tym miejscu łączy się kilka płyt tektonicznych, w tym Płyta Pacyfiku, Płyta Północnoamerykańska i Płyta Juan de Fuca.

Każdy pewnie słyszał też o uskoku San Andreas. Jest to bardzo znany na świecie uskok tektoniczny znajdujący się oczywiście w Kalifornii. To on odpowiada za liczne trzęsienia ziemi w tym miejscu. Rozciąga się na około 800 mil (1300 kilometrów) przez Kalifornię i jest główną granicą między płytą pacyficzną a północnoamerykańską.

Podczas gdy zachodnie Stany Zjednoczone są najczęściej kojarzone z trzęsieniami ziemi, inne regiony kraju również doświadczają aktywności sejsmicznej. Na przykład Strefa Sejsmiczna New Madrid w centralnych Stanach Zjednoczonych w przeszłości wywołała znaczne trzęsienia ziemi, a części Alaski są aktywne sejsmicznie ze względu na jej bliskość do granic płyt tektonicznych.

Tutaj www.cnn.com/2023/05/23/us/us-earthquake-risk-map-dg/index.html znajdziecie fajną mapkę, pokazującą gdzie ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi jest wysokie, a gdzie niskie. Jak dzisiejsze trzęsienie ziemi w stanie New Jersey pokazało, trzęsienie ziemi może się zdarzyć wszędzie.

One thought on “Trzęsienia ziemi w USA

  • Dlatego właśnie nigdy nie przeprowadzę się do USA, za dużo tam różnych kataklizmów.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *