Dzień Ludności Rdzennej vs. Dzień Kolumba
Dzisiaj jedno z najbardziej kontrowersyjnych świąt w USA. Jedni obchodzą Dzień Rdzennej Ludności (Indigenous Peoples’ Day) inni Dzień Kolumba (Columbus Day). Dlaczego tak jest?
Przybycie Krzysztofa Kolumba tradycyjnie obchodzi się 12 października, ponieważ to w tym dniu 1492 roku przybył on do Ameryki. Jest to federalne święto w USA od 1937 roku i zazwyczaj obchodzone jest w drugi poniedziałek października. Dla wielu osób Kolumb symbolizuje początek europejskiej eksploracji półkuli zachodniej, co ostatecznie doprowadziło do kolonizacji tego miejsca.
Krytycy jednak twierdzą, że przybycie Kolumba zapoczątkowało wyzysk, niewolnictwo i wyniszczenie ludności rdzennej poprzez przemoc, choroby i przymusową asymilację. Dla wielu jest on symbolem kolonializmu i ucisku.
Dlatego właśnie stworzono Dzień Ludności Rdzennej jako alternatywę dla Dnia Kolumba, aby uhonorować kulturę, historię i wkład ludności rdzennej. Dzień też zwraca również uwagę na długoletnie niesprawiedliwości, z jakimi się spotkała ta ludność.
Wiele stanów i miast w USA zastąpiło Dzień Kolumba Dniem Ludności rdzennej, choć nie jest to jeszcze święto federalne. Zmiana w kierunku uznania Dnia Ludności Rdzennej odzwierciedla szerszy ruch mający na celu przemyślenie narracji historycznych i zwrócenie większej uwagi na doświadczenia oraz prawa społeczności rdzennych.
Mieszkam w USA od 4 lat i zawsze w tym dniu bardziej się skupiam na Rdzennej Ludności niż na Kolumbie. Cieszę się, że ludzie w dzisiejszych czasach “naprawiają” historię, która często trochę źle była przekazywana. Nie możemy obchodzić dnia osoby, która krzywdziła innych i wypędzała ich z ich ziem.