Życie w USA

Juneteenth

Dzisiaj w USA mamy Juneteenth. Jest to dzień obchodzony corocznie 19 czerwca, który upamiętnia kluczowy moment w historii Stanów Zjednoczonych – koniec niewolnictwa.

Momentem tym był dzień 19 czerwca w 1865 roku, kiedy generał Unii Gordon Granger przybył do Galveston w Teksasie i ogłosił General Order No. 3, proklamację wolności dla wszystkich zniewolonych osób w tym stanie. (Stąd nazwa, która jest kombinacją dwóch słów: June, czerwiec, oraz nineteenth, dziewiętnasty.) Wydarzenie to miało miejsce ponad dwa lata po tym, jak prezydent Abraham Lincoln wydał Proklamację Emancypacyjną 1 stycznia 1863 roku. Proklamacja Emancypacyjna głosiła, że wszystkie zniewolone osoby w stanach konfederackich pozostających w buncie przeciwko Unii będą odtąd wolne. Niestety proklamacja miała ograniczony natychmiastowy wpływ na obszarach kontrolowanych przez Konfederację. Dopiero kiedy siły Unii zaczęły posuwać się naprzód w tych regionach, proklamacja ta mogła być egzekwowana.

Dzisiejszy dzień jest dniem celebracji i refleksji, honorującym wolność i osiągnięcia Afroamerykanów, jednocześnie zachęcającym do ciągłego samorozwoju i szacunku dla wszystkich kultur. Jest przypomnieniem o trwającej walce o prawa obywatelskie i równość.

Juneteenth zyskuje coraz większe uznanie w całych Stanach Zjednoczonych. 17 czerwca 2021 roku prezydent Joe Biden oficjalnie ogłosił go świętem federalnym, podkreślając jego znaczenie narodowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *