Życie w USA

Napiwki w Stanach Zjednoczonych

System napiwków w Stanach Zjednoczonych jest szeroko przyjęty i stanowi ważną część normy społecznej. Niektórym odwiedzającym ten kraj to się nie podoba, ponieważ nie są przyzwyczajeni do sytuacji, kiedy do kwoty danej usługi należy jeszcze doliczać dodatkową kwotę na napiwek.

Napiwki są stosowane głównie w restauracjach, gdzie ich wysokość wynosi zazwyczaj około 15-20%. Oprócz restauracji stosuje się je również w przypadku innych usług, tak jak przewóz osób (taksówką, uberem itp.), dostawy jedzenia czy usług hotelowych.

W restauracjach napiwek jest zazwyczaj przekazywany bezpośrednio kelnerowi lub kelnerce. Jeśli płacimy kartą dopisujemy kwotę napiwku do rachunku. Czasami do danej kwoty doliczony jest już napiwek. Często też na rachunkach jest ściągawka, ile napiwku powinniśmy dać jeśli chcemy np. dać 15, 20 czy 25%. Są również osoby, które zostawiają napiwki w gotówce.

Wiele osób zastanawia się jak dzielone są napiwki. Zazwyczaj napiwki trafiają do konkretnych osób, które nas obsługują. Zdarzają się też miejsca, gdzie napiwki są dzielone między wszystkich pracowników.

W przypadku dostaw jedzenia, często napiwki są przekazywane elektronicznie podczas zamawiania online. Pamiętajcie, żeby dodać napiwek, jeśli nie macie gotówki, którą możecie przekazać dotarczycielowi np. pizzy.

Są sytuacje, w których napiwki nie są stosowane, np. w przypadku fast foodów czy zamawiania jedzenia na wynos.

Praktyki dotyczące napiwków mogą nieco się różnić w zależności od regionu Stanów Zjednoczonych, ale ogólnie są one podobne.

Formalnie napiwki są dobrowolne, ale w praktyce są one uważane za część normy społecznej. Wiele osób traktuje je jako sposób wyrażenia wdzięczności za dobrą obsługę. Warto zaznaczyć, że często osoby, które otrzymują napiwki, pracują za niższą stawkę godzinową, a napiwki stanowią znaczną część ich wynagrodzenia. Dlatego też są one istotnym elementem utrzymania dochodów pracowników.

2 thoughts on “Napiwki w Stanach Zjednoczonych

  • Ja jak jestem w USA to raczej zostawiam napiwki w gotowce, wtedy mam wiekszą pewność, że trafią one do kelnera.

    Reply
    • Ja też staram się tak robić, ale nie zawsze mam przy sobie gotówkę. Wtedy dopisuję do rachunku.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *