Pogoda

Mudslides, czyli lawiny błotne

Ostatnio Kalifornię nawiedziły ogromne ulewy, a co za tym idzie lawiny błotne (po angielsku mudslides). Co to są lawiny błotne i jak się tworzą dowiecie się w poniższym artykule.

Lawiny błotne to nagłe i gwałtowne przemieszczenia mas ziemi, wody i błota wzdłuż zbocz górskich lub nachylonych obszarów terenu. Mogą być spowodowane intensywnymi opadami deszczu, trzęsieniami ziemi, topnieniem śniegu, erupcjami wulkanicznymi lub innymi zjawiskami atmosferycznymi. Są groźne ze względu na ich szybkość i potencjalną destrukcyjną siłę, zdolną zniszczyć domy, drogi oraz inne infrastruktury, a także zagrażać życiu ludzkiemu. Odpowiednie monitorowanie i środki ostrożności są kluczowe w obszarach podatnych na występowanie tego rodzaju zjawisk naturalnych.

W ostatnich dniach przetoczył się w Kalifornii potężny system burzowy, powodując właśnie takie osuwiska błotne. Co za tym idzie dużo ludzi straciło nie tylko prąd ale też swój majątek. Były również niestety ofiary śmiertelne. “Rzeki” gruzu rozciągały się na dużych obszarach. Obrazki przekazywane nam przez media wyglądają przerażająco. Ja zawsze się bałam trzęsień ziemi w Kalifornii, ale wiele osób tam mieszkających mówi, że to właśnie “mudslides” są bardziej groźne, że to ich bardziej się boją niż trzęsień ziemi.

One thought on “Mudslides, czyli lawiny błotne

  • Nie wiedzialem o czyms takim wczesniej, ciekawe ale i zarazem straszne…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *