Płatność czekami w USA
Jak ja często słyszę od Polaków, że czeki to przeżytek, jak Amerykanie mogą płacić czekami itp. Ja natomiast uważam, że czeki w niektórych przypadkach to bardzo wygodna forma płatności.
Używanie czeków w Stanach Zjednoczonych to powszechna i szeroko akceptowana metoda dokonywania płatności. Ostatnio coraz więcej korzysta się z różnych systemów elektronicznych płatności, ale czeki nadal funkcjonują i nadal w niektórych przypadkach są najwygodniejsze i najtańsze.
Pamiętam jak w Polsce prowadziliśmy firmę i czekaliśmy na przelewy od klientów. Trzeba było im wysłać dane do przelewu, oni musieli te dane wklepać do systemu, czasami po drodze były pomyłki, literówki, itd. Później my musieliśmy logować się na konto i sprawdzać, czy przelew przyszedł. Trochę było z tym pracy, trochę przypominania się klientom, że płatność nie dotarła.
Po przyjeździe tutaj i rozpoczęciu tutaj działalności, zauważyliśmy jak fajnie działają czeki. Mój mąż spotykał się z klientami, ustalał zasady współpracy, cenę, klienci wyciągali książeczkę czekową i wypisywali czek na daną kwotę. Potem my robiliśmy zdjęcie czeku komórką w aplikacji bankowej i płatność na następny dzień była na naszym koncie. Nie było przypominania, sprawdzania, czy płatność doszła, itd.
Aktualnie coraz więcej płatności przyjmujemy elektroniczne, korzystając z różnych systemów (zależy co woli klient), ale nadal niektórzy wolą wypisywać czeki, a my czeki lubimy, bo przede wszystkim nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów przy realizacji tego czeku.
Czeki również są popularne w nieruchomościach, kiedy np. agent dostaje zapłatę za swoją pracę. Nikt wtedy się nie bawi w wysyłanie danych do przelewu. Czek zostaje wystawiony na nazwę firmy brokerskiej oraz wysłany na adres tej firmy.
Inną sytuacją, kiedy czeki są wygodne, są różne drobne płatności np. do szkoły. Kiedy trzeba było zapłacić za coś w szkole naszego syna, np. za jakąś wycieczkę czy jakieś drobiazgi, typu książka, najlepiej sprawdzały się czeki. Niektórzy zapytają “a dlaczego nie gotówka?”. Otóż dlatego, że czeki zawsze widać na koncie. Mamy potwierdzenie, że dana wpłata została dokonana. Przy gotówce trzeba by było prosić o potwierdzenie otrzymania gotówki, ale nikt nie chce się w to bawić. Inni zapytają “a dlaczego nie przez Zelle, Venmo?” (o tych formach płatności dowiecie się niedługo więcej). Dlatego, że znowu trzeba podawać dane do takiej płatności, a potem sprawdzać, czy ją otrzymano. Poza tym nie każdy korzysta z tych systemów.
Jak będziecie zakładać konto w USA, koniecznie zamówcie sobie od razu książeczkę czekową. Z tego co pamiętam taka książeczka kosztuje kilkanaście dolarów, a nam wystarcza dosłownie na kilka lat. Większość opłat, jakie robimy, dokonujemy elektronicznie, ale czeki nadal u nas funkcjonują i czasami jest to najwygodniejsza forma płatności.
Szczerze, to też myślałam, że to przestarzała forma płatności, ale rzeczywiście z tego co piszecie, w niektórych sytuacjach może się sprawdzić.
Warto też zaznaczyć, że czeki są świetne jeśli chodzi o robienie “większych” prezentów. Np. babcia wnuczkowi zamiast na przykład powiedzieć, że przelała tyle i tyle na konto, może po prostu podarować jemu/jej czek. Często widać to na filmach amerykańskich, jak ktoś komuś daje czek i ten, co go otrzymuje robi wielkie oczy, że czek jest na tak dużą kwotę. 🙂
Tak, dokładnie! Dzięki za komentarz!