Życie w USA

Zmiana czasu na letni w USA

Dzisiaj w nocy w USA przestawiamy zegarki z 2:00 na 3:00. Dzięki temu o godzinę później będziemy mieć zachód słońca, ale też o godzinę później słońce będzie wstawiać.

Co ciekawe, nie wszystkie stany w USA zmieniają czas na letni (Daylight Saving Time, DST). Hawaje i większość Arizony (oprócz Navajo Nation, czyli Rezerwatu Indian Nawaho) to dwa stany, które tego nie robią. Stany te utrzymują stały standardowy czas przez cały rok.

Czym to jest spowodowane?

Zarówno jeśli chodzi o Arizonę jak i Hawaje, głównym powodem tej decyzji jest klimat i geografia tych stanów. Arizona doświadcza wysokich temperatur, zwłaszcza latem, i istnieje obawa, że zmiana czasu prowadziłaby do zwiększonego zużycia energii na chłodzenie. Hawaje leżą blisko równika, co skutkuje stosunkowo stałą długością dni i minimalną zmiennością ilości światła dziennego przez cały rok. Korzyści z wprowadzenia czasu letniego, takie jak oszczędności energii czy wydłużone światło dzienne na potrzeby aktywności na zewnątrz, nie są tak istotne w regionie, gdzie długość światła dziennej pozostaje stosunkowo stała.

My zmieniamy czas, dlatego niestety będziemy jutro spać o godzinę krócej. Ale cieszy nas to, że będzie ogólnie dłuższy dzień. Bardziej zależy nam na tym, żeby słońce zachodziło później niż wschodziło wcześniej.

2 thoughts on “Zmiana czasu na letni w USA

  • Ja bym usunal zmiane czasu. Zyjemy w 21 wieku, nie ma problemu z 1 godzina z lub bez slonca… Czytalem, ze zmiana czasu ma zly wplyw na zdrowie…

    Reply
    • Zmiany czasu są potrzebne ze względu m.in. na zużycie energii.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *