Ciekawostki

Skąd się wzięła Statua Wolności?

Skąd się wzięła Statua Wolności i od kiedy stoi w Nowym Jorku? Pomysł na pomnik został stworzony przez francuskiego historyka Édouarda René de Laboulaye. Miał on być prezentem dla Stanów Zjednoczonych, upamiętniającym stulecie Deklaracji Niepodległości oraz świętującym trwałą przyjaźń między oboma narodami.

Statua Wolności, zaprojektowana przez francuskiego rzeźbiarza Frédérica Augusta Bartholdiego, została skonstruowana we Francji, a następnie rozłożona na 350 części przed wysłaniem do Stanów Zjednoczonych. Przybyła do portu w Nowym Jorku 17 czerwca 1885 roku na pokładzie francuskiego statku Isère. Po przybyciu na miejsce części statuy zostały ponownie złożone.

Postument dla posągu został zbudowany na Wyspie Bedloe (obecnie Wyspa Wolności) w Nowym Jorku. Konstrukcję stalową wykonał Gustave Eiffel, który później zaprojektował Wieżę Eiffla. Posąg natomiast wykonany jest z miedzi i wznosi się na wysokość 305 stóp (93 metry) od podstawy do szczytu pochodni.

Statua Wolności została poświęcona 28 października 1886 roku podczas ceremonii, której przewodniczył prezydent Grover Cleveland.

Posąg przedstawia kobiecą postać w szacie, symbolizującą Libertas, rzymską boginię wolności. W prawej ręce trzyma pochodnię nad głową, a w lewej tablicę z datą Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych (4 lipca 1776 roku).

Dla milionów imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych statkiem pod koniec XIX i na początku XX wieku, statua była pierwszym widocznym znakiem po przybyciu do Ameryki. Stała się ona potężnym symbolem nadziei i możliwości, reprezentując obietnicę lepszego życia.

Obecnie Statua Wolności pozostaje jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych, przyciągając miliony odwiedzających z całego świata każdego roku. Jej sylwetka jest rozpoznawana na całym świecie jako symbol wolności i “American Dream”.

3 thoughts on “Skąd się wzięła Statua Wolności?

  • Widziałem statuę z bliska. Robi naprawdę wrażenie. Rzeczywiście bardzo kojarzy się z Ameryką.

    Reply
  • jedno z moich marzeń, zobaczyć ten pomnik

    Reply
  • Sporo zwiedziłam w USA, głównie zachód, ale jeszcze nie byłam w Nowym Jorku, planuję w te wakacje!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *