Ciekawostki

Dlaczego Nowy Jork nazywany jest Wielkim Jabłkiem?

Na pewno często słyszycie, że na Nowy Jork mówi się Big Apple, czyli “Wielkie Jabłko”. Skąd się wziął ten przydomek i jak daleko sięga jego historia dowiecie się z naszego artykułu.

Termin “Wielkie Jabłko” został spopularyzowany w latach 20. XX wieku przez Johna J. Fitz Geralda, dziennikarza sportowego z New York Morning Telegraph. Używał go w swojej kolumnie, aby odnosić się do dużych nagród pieniężnych na torach wyścigowych w Nowym Jorku. Termin ten sugerował, że Nowy Jork był najbardziej pożądanym miejscem dla wyścigów konnych, podobnie jak największe i najbardziej wartościowe jabłko na drzewie.

Przydomek zyskał dalszą popularność w latach 30. i 40. XX, kiedy to muzycy jazzowi zaczęli nazywać Nowy Jork “Wielkim Jabłkiem”. Dla nich granie w Nowym Jorku było uznawane za szczyt sukcesu.

W latach 70. kampania turystyczna Nowego Jorku pod przewodnictwem Charlesa Gilletta, prezesa New York Convention and Visitors Bureau, przyjęła “Wielkie Jabłko” jako część swoich starań o zwiększenie turystyki i poprawę wizerunku miasta.

Przydomek “Wielkie Jabłko” odzwierciedla status Nowego Jorku jako głównego miejsca sukcesu i możliwości, czy to w sporcie, muzyce, czy innych dziedzinach, i stał się trwałym symbolem wielkości i uroku miasta.

3 thoughts on “Dlaczego Nowy Jork nazywany jest Wielkim Jabłkiem?

  • Nieraz myslalem o co chodzi z tym jablkeim

    Reply
  • nigdu sie nad tym nie zastanawialem, dobrze wiedziec

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *