Kuchnia

BBQ – amerykańskie grillowanie

Barbecue (BBQ) w Stanach Zjednoczonych to nie tylko sposób gotowania; to fenomen kulturowy głęboko zakorzeniony w kulinarnych tradycjach kraju. Sama nazwa “barbecue” może przywołać różne obrazy i smaki, zależnie od regionu.

Rodzaj mięsa oraz przyprawy używane do grillowania mogą się znacznie różnić czy to w zależności od regionalnych preferencji czy też preferencji danej osoby. W Teksasie szczególnie popularna jest polędwica wołowa, tzw. brisket. Jest to kawałek wołowiny przyrządzany na wolnym ogniu, aby osiągnąć miękkość i bogaty smak. Powszechnie znana na południu jest długo gotowana wieprzowina, tzw. pulled pork. Na grillu popularne są również żeberka, które można przygotować na różne sposoby, tak samo kurczak, kiełbasy, hamburgery czy hot dogi. Smakosze owoców morza mogą grillować krewetki czy ryby. A do tego wszystkiego pysznym dodatkiem mogą być różnego rodzaju warzywa.

Do dań dodaje się różnego rodzaju przyprawy i sosy. Każdy dodaje to co lubi i na co ma ochotę.

Grillowanie to nie tylko sztuka kulinarna, ale również niesamowita okazja do spotkań z przyjaciółmi. Na pewno jeśli nie doświadczyliście tego na żywo, to widzieliście w wielu filmach czy serialach amerykańskich. To ukochana społeczna tradycja. To okazja do spotkania na świeżym powietrzu, rozmów i oddawania się aromatowi przyrządzanych potraw. Czy to w ogrodzie, parku czy podczas jakiegoś wydarzenia grillowanie rozwija poczucie koleżeństwa. Przyjaciele często przynoszą swoje ulubione dania, od marynowanych mięs po domowe dodatki, takie jak np. surówka coleslaw. Atmosfera jest swobodna, a dźwięki syczącego grilla czy brzęczenie narzędzi i ciepło dobrej towarzyskiej atmosfery tworzą niezapomniane i przyjemne doświadczenie, które doskonale oddaje ducha amerykańskich spotkań towarzyskich.

2 thoughts on “BBQ – amerykańskie grillowanie

  • Juz niedlugo sezon grillowy sie zacznie! Wreszcie koniec zimy! Ja chyba najbardziej lubie grillowane warzywa.

    Reply
  • Uwielbiam grilla w USA. Wygląda to inaczej niż w Polsce. Bardziej na luzie i jest zazwyczaj większy wybór różnych rzeczy, przynajmniej ja to tak odbieram.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *