Herbatka Bostońska
Herbatka Bostońska, po angielsku Boston Tea Party była protestem politycznym, który miał miejsce 16 grudnia 1773 roku w Bostonie, w stanie Massachusetts. Amerykańscy koloniści, sfrustrowani brytyjskim opodatkowaniem bez reprezentacji, wrzucili 342 skrzynie brytyjskiej herbaty do portu w Bostonie.
Dlaczego tak się stało? W 1773 roku nadmierna podaż herbaty doprowadziła do znacznego spadku jej cen na rynkach światowych. Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska, posiadająca ogromne zapasy tego towaru, uzyskała od rządu brytyjskiego specjalne przywileje na mocy uchwalonej Ustawy o Herbacie (The Tea Act). Pozwalały one na sprzedaż herbaty w amerykańskich koloniach bez obowiązku uiszczania standardowych ceł i podatków. Decyzja ta uderzyła w amerykańskich importerów, którzy stracili możliwość konkurowania z tańszą, bezpośrednio sprowadzaną herbatą.
Grupa kolonistów znana jako Synowie Wolności (Sons of Liberty), przebrana za Indian Mohawk, weszła na pokład trzech brytyjskich statków (Dartmouth, Eleanor i Beaver) i wyrzuciła herbatę do portu jako akt buntu.
Jakie były tego skutki? Brytyjski rząd odpowiedział Ustawami Przymusu (Coercive Acts, zwanymi również Ustawami Nie do Zniesienia – Intolerable Acts), które ukarały Boston, zamykając jego port. Wydarzenie to zjednoczyło amerykańskie kolonie przeciwko brytyjskim rządom i przyczyniło się do wybuchu Amerykańskiej Rewolucji (1775-1783).
Herbatka Bostońska pozostaje jednym z najsłynniejszych wydarzeń prowadzących do niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Ciekawa historia, nie slyszalem o tym wczesniej. Zaczelo sie of herbaty a skonczylo na niepodleglosci!