Eggnog, czyli ajerkoniak – dlaczego jest popularny w czasie Świąt Bożego Narodzenia?
Popularność ajerkoniaku podczas świąt Bożego Narodzenia ma głębokie korzenie historyczne i kulturowe. Wywodzący się ze średniowiecznej Europy, napój ten początkowo znany był jako posset i przygotowywany był z mleka, wina (lub piwa) oraz przypraw. W XVIII wieku ewoluował w formę, którą znamy dzisiaj jako ajerkoniak, zwłaszcza w amerykańskich koloniach, gdzie składniki takie jak jajka, mleko i rum były łatwo dostępne. Te składniki, uznawane w tamtych czasach za luksusowe, sprawiły, że ajerkoniak stał się wyjątkowym przysmakiem zarezerwowanym na specjalne okazje.
Sezonowy charakter składników również przyczynił się do związania ajerkoniaku z Bożym Narodzeniem. Jajka, mleko, śmietanka oraz rozgrzewające przyprawy, takie jak gałka muszkatołowa, cynamon i goździki, doskonale pasują do chłodnych zimowych miesięcy. Dodatek alkoholu, na przykład rumu, brandy lub bourbona, dodaje napojowi rozgrzewających właściwości, które idealnie wpisują się w świąteczny klimat.
Z biegiem lat ajerkoniak stał się stałym elementem bożonarodzeniowych tradycji, wzmacnianym przez odniesienia w filmach, muzyce i na świątecznych przyjęciach. U nas ostatnio ajerkoniak był rozdawany na lodowisku w centrum Denver, oczywiście była to wersja bezalkoholowa.
Bardzo lubię!
Uwielbiam, ale tyen z alkoholem, ha ha ha.