Pogoda

Huragany

Huragany to ogromne i potężne cyklony tropikalne, które rozwijają się nad ciepłymi wodami. Są znane z silnych wiatrów i gwałtownych opadów deszczu. Mieszkając ponad 9 lat na Florydzie doświadczyliśmy kilku huraganów.

Paliwem dla huraganów jest ciepłe i wilgotne powietrze. Dlatego tworzą się one tylko nad ciepłymi wodami blisko równika. Huragany, które tworzą się na północy od równika wirują w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, te co się tworzą na południe od równika wirują w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Podczas gdy huragan wiruje coraz szybciej, w jego środku tworzy się oko. W środku oka jest bardzo spokojnie, natomiast naokoło oka znajduje się tzw. eyewall, miejsce z najsilniejszymi wiatrami. Gdy wiatr wieje z prędkością 39 mph (ok. 63 km/h) nazywany jest sztormem tropikalnym. Gdy osiąga prędkość 74 mph (119 km/h) nazywany jest huraganem. 

Huragany dzielimy na 5 kategorii w zależności od prędkości wiatru:

1) 74-95 mph (ok. 119 – 153 km/h)

2) 96-110 mph (ok. 154 – 177 km/h)

3) 111 – 129 mph (ok. 178 – 208 km/h)

4) 130-156 mph (ok. 209 – 251 km/h)

5) od 157 mph (ok. 253 km/h)

Kiedy huragan wchodzi na ląd, zazwyczaj słabnie, ponieważ nie ma z czego czerpać energii. Niestety jednak zanim całkowicie się rozpadnie, często idzie dalej w ląd, powodując po drodze zniszczenia. Tak właśnie było m.in. z huraganem Irma, który przeszedł w naszym rejonie we wrześniu 2017 roku. W 2022 roku mieliśmy jeszcze potężniejszy huragan Ian, który wyrządził tutaj wiele szkód. Niektóre z nich (np. uszkodzone dachy domów), naprawiane są do dzisiaj.

Jeśli chcecie poczytać więcej o huraganach i naszych wrażeniach, odwiedźcie naszego bloga kierunekfloryda.com/?s=huragan

2 thoughts on “Huragany

  • Wspolczuje tych huraganow. Ja bym chyba nie mogl mieszkac w takim miejscu.

    Reply
    • Przepraszamy, że dopiero teraz odpowiadamy. Nie jest tak źle. Ogólnie huragany można przewidzieć i wiemy na min. kilka dni wcześniej, że nadejdzie huragan. Chyba gorzej jest np. z trzęsieniami ziemi, które często pojawiają się znienacka.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *