Pogoda

Pory roku w różnych miejscach w USA

Mieszkając od ponad 9 lat na Florydzie doświadczamy tutaj tylko dwóch pór roku. Co ciekawe okazuje się, że mniej niż połowa stanów w USA doświadcza tradycyjnych czterech pór roku.

Na Florydzie mamy porę suchą (w miesiąch zimowych) oraz deszczową (w miesiącach letnich). W czasie pory suchej mamy mniej opadów i mniejszą wilgotność. W czasie pory deszczowej, często wychodząc na zewnątrz, czujemy się jak w saunie, szczególnie w miesiącach wakacyjnych.

Jeśli lubicie klasyczne cztery pory roku, lubicie miesiące mroźne, kiedy można spodziewać się śniegu, lubicie jak na wiosnę wszystko budzi się do życia, lubicie piękną złotą jesień, Floryda nie jest dla Was. Musicie szukać innego miejsca, w którym doświadczycie czterech por roku. Stany Zjednoczone są tak rozległym krajem, że leżą w kilku strefach klimatycznych. Stany, w których doświadcza się czterech pór roku raczej leżą w północnej części kraju. W południowych stanach raczej tego nie doświadczycie.

Wracając do Florydy, pamiętam, jak poznałam Polkę, która sprowadziła się tutaj na jesieni i cały czas jej się wydawało, że są wakacje, że są miesiące letnie. Nie mogła się przyzwyczaić, że zaraz jest grudzień i będą święta. Zdarzało się, że pytała sąsiadów, gdzie jadą na wakację. Oczywiście po pewnym czasie przyzwyczaiła się, że tu zazwyczaj świeci słońce i jest ciepło i przeważa klimat wakacyjny.

Na Florydzie ponieważ jesteśmy daleko na południu (w porównaniu z innymi stanami) mamy o wiele wyższe temperatury. Podczas gdy u nas świeci słońce i chodzimy w japonkach, na północy kraju może padać śnieg i być mroźno. Oczywiście mówimy wtedy, że jest u nas zima, ale tak naprawdę mamy po prostu porę suchą, chłodniejszą i z mniejszymi opadami. Podczas gdy u nas w lecie jest bardzo wilgotno i ciepło, w innym stanie, np. Kolorado może być równie ciepło, ale bardzo sucho. I mówimy wtedy, że mamy lato, ale tak naprawdę to pora wilgotna.

W każdym stanie pogoda może się albo bardzo różnić albo nieco różnić. Dlatego warto na to zwracać uwagę nie tylko przy planowaniu przeprowadzki, ale również przy planowaniu zwiedzania USA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *