Ciekawostki

Starty rakiet z USA

Mało kto wie, jak często ze Stanów Zjednoczonych startują rakiety. Część z tych startów jest bardzo nagłaśniana, ale o części większość nawet nie wie, że mają miejsce.

Jak wejdziecie dzisiaj (6 czerwca 2024) na stronę nextspaceflight.com/launches/?search=usa, zobaczycie, że jutro ma wystartować rakieta z Florydy, pojutrze z Kaliforni oraz z Nowego Meksyku (tu akurat dotyczy to “statku”samolotu” kosmicznego), a w czerwcu są jeszcze planowane inne starty. Dla niektórych nie ma jeszcze ustalonych dat.

Oczywiście często się zdarza, że starty te są przesuwane w czasie, przekładane na inny dzień czy nawet odwoływane. Szczególnie jeśli starty dotyczą misji załogowych.

Naszym marzeniem jest zobaczenie takiego startu z bliska, ale przez te przesunięcia nie możemy trafić na odpowiedni dzień. Już nieraz planowaliśmy wyjazd na drugą stronę Florydy (mamy tam ok. 3h drogi samochodem), ale za każdym razem start był przesuwany na późniejszą godzinę, często na wieczorną lub nocną. A nam zależy, żeby zobaczyć start w dzień.

Ciekawostka: widzieliśmy rakietę z Sarasoty! Mimo, że jesteśmy na drugim wybrzeżu Florydy, jakie było nasze zdziwienie kiedy zobaczyliśmy małą kulę ognia w oddali. Niesamowite, że z tak daleka to widać. Czujemy jednak niedosyt i mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się zobaczyć to z bliska.

5 thoughts on “Starty rakiet z USA

 • Myślę, że to marzenie wielu z nas, zobaczyć startującą rakietę na żywo.

  Reply
   • Bardzo dziękuję za informację. Ha ha ha

    Reply
 • Zasmiecanie srodowiska i kosmosu

  Reply
  • Czyli co? Według ciebie nie powinno się badać kosmosu?

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *