Ciekawostki

Ponad 350 języków w USA

W Stanach Zjednoczonych mówi się ponad 350 językami. Dominującym językiem jest język angielski, a drugim najczęściej używanym jest hiszpański.

Stany Zjednoczone są krajem o ogromnej różnorodności językowej. Co ciekawe na poziomie federalnym nie ma języka urzędowego, jednak ponad połowa stanów uznała język angielski za oficjalnie obowiązujący.

Język hiszpański jest używany przez dużą część populacji, szczególnie w stanach takich jak Kalifornia, Teksas i Floryda.

Inne powszechnie używane języki to: chiński (w tym mandaryński i kantoński), tagalski, wietnamski, francuski, arabski, koreański, rosyjski i niemiecki.

Dla przypomnienia, Stany Zjednoczone mają 333 mln ludności. Według danych z 2019 roku, 241 mln mówi w domu tylko po angielsku, a prawie 68 mln mówi w domu językiem innym niż jęz. angielski (my się zaliczamy do tej grupy).

Według spisu powszechnego z 2000 roku, ponad 667 tys. Amerykanów mających ponad 5 lat zaznaczyło język polski jako język, którego używają w domu. Jest to ok. 0.25% populacji USA.

One thought on “Ponad 350 języków w USA

  • Nieraz myśle o tym, że jednak Amerykanie to szczęściarze. Tak naprawdę nie muszą się uczyć języków obcych, bo praktycznie cały świat mówi ich językiem. Nie to co my.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *