Życie w USA

Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych

Święto Dziękczynienia (po angielsku Thanksgiving) jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w czwarty czwartek listopada. Jest to bardzo rodzinne święto sięgające historią 1621 roku.

Wtedy właśnie osadnicy z Plymouth w Massachusetts zaprosili na ucztę przedstawicieli plemienia Wampanoag. Uczta ta była podziękowaniem za pierwszy udany zbiór plonów i pomoc Indian w przetrwaniu zimy.

W ciągu następnych lat Święto Dziękczynienia było obchodzone przez różne kolonie i stany w różnym czasie. W 1789 roku prezydent George Washington ogłosił, że Święto Dziękczynienia będzie obchodzone corocznie w czwarty czwartek listopada.

Współcześnie Święto Dziękczynienia jest jednym z najważniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych. Jest to czas rodzinnego spotkania, spędzania czasu z bliskimi i wspólnego świętowania. A głównym daniem podczas tego świętowania jest oczywiście pieczony indyk. Inne tradycyjne potrawy, które zazwyczaj towarzyszą indykowi to sos żurawinowy, ziemniaki, kukurydza i ciasto dyniowe.

W Święto Dziękczynienia odbywają się także różnego rodzaju wydarzenia, jak na przykład słynna parada Macy’s w Nowym Jorku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *