Kuchnia

Uprawa owoców w Stanach Zjednoczonych

W USA uprawia się wiele różnych gatunków owoców, a dominujące kategorie mogą się różnić w zależności od regionu. Niemniej jednak, kilka gatunków owoców zajmuje czołowe miejsce pod względem ogólnej produkcji.

Jabłka

Jabłka są jednym z najważniejszych gatunków owoców uprawianych w USA. Najwięcej jabłek uprawia się w stanie Waszyngton. Co ciekawe na świecie najwięcej jabłek uprawianych jest w Chinach, na drugim miejscu jest Turcja, potem Stany Zjednoczone, a zaraz za Stanami Zjednoczonymi plasuje się Polska.

Winogrona

Chyba większość zgadłaby, że najwięcej winogron uprawia się w Kalifornii. To Kalifornia słynie z wielu winnic, zwłaszcza w dolinie Napa i Sonoma. Wiele win, które pijemy na codzień prawdopodobnie pochodzi właśnie z Kalifornii.

Pomarańcze

Głównymi producentami pomarańczy jest Floryda i Kalifornia. Pomarańcze z Florydy często są znane jako “florydzkie pomarańcze” i są popularne ze względu na wysoką jakość soku. Mieliśmy okazję być na farmie pomarańczowej na Florydzie i kosztować pomarańczy prosto z drzewa. Pyyycha!

Truskawki

Truskawki są powszechnie uprawiane w wielu stanach, w tym w Kalifornii, Florydzie, Karolinie Północnej i Oregonie.

Maliny

Maliny są popularnym owocem, a ich uprawa koncentruje się głównie w stanach takich jak Kalifornia, Waszyngton, Oregon czy Michigan.

Wiśnie

Uprawa wiśni w USA skupia się głównie w regionach o umiarkowanym klimacie, takich jak stan Waszyngton, gdzie warunki klimatyczne sprzyjają udanemu wzrostowi drzew. Sezon zbiorów wiśni zazwyczaj rozpoczyna się wczesnym latem, a doskonałe warunki klimatyczne w regionach jak Yakima Valley przyczyniają się do produkcji wysokiej jakości owoców.

Borówki

Borówki są powszechnie dostępne w USA. Główne obszary produkcji to stany takie jak Michigan, Oregon, Waszyngton i Georgia. Mieszkając na Florydzie, mieliśmy również okazję być na farmie borówek. Co ciekawe, borówki zbieraliśmy do wiaderek i pod koniec płaciliśmy za wagę, natomiast to co zjedliśmy, było nasze.

Arbuzy

Arbuzy są uprawiane głównie w cieplejszych stanach, takich jak Floryda, Teksas, Kalifornia i Georgia. Stan Floryda jest jednym z największych producentów arbuzów w kraju.

Tak jak widać, produkcja owoców w USA jest zróżnicowana, a udziały poszczególnych gatunków mogą się zmieniać w zależności od regionu i warunków klimatycznych. Jeśli macie okazję udać się na jakąś farmę owocową, koniecznie to zróbcie. Owoce najlepiej smakują prosto z krzaka.

2 thoughts on “Uprawa owoców w Stanach Zjednoczonych

  • Borówki prosto z krzaka – z chęcią bym spróbował!

    Reply
  • Dodałbym jeszcze brzoskwinie które są symbolem Georgii.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *