Przeprowadzka

Różnica między wizą B1/B2 a ESTA

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) i wiza B1/B2 to dwa różne mechanizmy umożliwiające cudzoziemcom legalne podróżowanie do Stanów Zjednoczonych.

Wiza B1 jest przeznaczona dla osób podróżujących w celach biznesowych, takich jak udział w konferencjach, negocjacjach czy szkoleniach. Wiza B2 jest natomiast przyznawana osobom, które podróżują w celach turystycznych, medycznych, odwiedzić rodzinę czy przyjaciół, itp.

Aby uzyskać wizę B1/B2, należy złożyć wniosek w ambasadzie lub konsulacie USA, przeprowadzić rozmowę z urzędnikiem konsularnym i spełnić określone wymagania.

Wizy B1/B2 mają określony okres ważności, po którym podróżny musi ponownie ubiegać się o wizę.

Program ESTA jest programem umożliwiającym podróż do USA bez wizy dla obywateli krajów uczestniczących w programie ruchu bezwizowego. Ma on zastosowanie w przypadku krótkotrwałych podróży turystycznych, biznesowych lub tranzytowych.

Procedura uzyskania ESTA jest zazwyczaj prostsza niż proces uzyskiwania wizy. Osoba ubiegająca się o ESTA składa wniosek online i otrzymuje odpowiedź w ciągu kilku minut lub dni.

ESTA jest ważna przez okres dwóch lat lub do momentu wygaśnięcia paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Każda pojedyncza podróż do USA musi mieć okres nieprzekraczający 90 dni.

Warto zaznaczyć, że istnieją określone sytuacje, w których ESTA może być niewystarczająca, a podróżny może potrzebować wizy, na przykład w przypadku dłuższych pobytów lub celów podróży nieobjętych programem ESTA. Ważne jest również przestrzeganie warunków pobytu i respektowanie limitów czasu określonych przez ESTA lub wizę.

Pamiętajcie, żeby zawsze sprawdzać najnowsze informacje odnośnie wiz. Najlepiej kontaktować się w tej sprawie z ambasadą USA lub z prawnikiem imigracyjnym.

6 thoughts on “Różnica między wizą B1/B2 a ESTA

 • Bardzo fajny artykuł, dużo ludzi nie zna tej różnicy.

  Reply
  • O tak, to prawda. Niestety wiele osób czyta w dzisiejszych czasach nagłówki, a nie wczytuje się głębiej we wszystko.

   Reply
   • Ludzie nie wiedza, ze na tych wizach nie moga legalnie pracowac w USA…

    Reply
 • ESTA jest na 90 dni wjazdu do USA, a wiza b1, b2, może być nawet na 6 miesięcy (w zależności od urzędnika). Także zależy, na ile się chce wyjechać do USA.

  Reply
 • Według mnie program ESTA jest tańszy i bardziej popularny. Obecnie nazywany jest jako viver( tłumaczę sobie to słowo na voucher). W mojej głowie zrodził się pomysł aby ESTA była wydawana jako Paszport. Jesli ESTA rodzinna to paszport wraz z osobami z rodziny oraz voucher uprawniający do wlotu na teren USA. To sam viver może być w takiej formie jak do tej pory.

  Reply
  • Chyba waiver? 😉

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *