Wskaźnik Big Maca i siła nabywcza
Wskaźnik Big Maca (Big Mac Index) to nieformalny wskaźnik ekonomiczny stworzony przez magazyn The Economist w 1986 roku, służący do mierzenia parytetu siły nabywczej (PPP, The Purchasing Power Parity) między różnymi krajami. Porównuje ceny Big Maca w McDonald’s w różnych krajach, aby określić, czy waluty są niedowartościowane lub przewartościowane w stosunku do dolara amerykańskiego.
Dlaczego akurat Big Mac? Jest to produkt standardowy, sprzedawany w wielu krajach, co czyni go użytecznym do porównań.
Porównując lokalną cenę Big Maca z jego ceną w USA (po przeliczeniu na dolary), można ocenić, czy waluta danego kraju jest silniejsza czy słabsza. Np. jeśli Big Mac w USA kosztuje $5, a w innym kraju równowartość $3, oznacza to, że waluta danego kraju może być niedowartościowana. Jeśli w danym kraju kosztuje $7, oznacza to, że waluta tego kraju może być przewartościowana.
Kanapka Big Mac jest również świetnym przykładem, żeby pokazać np. na ile kanapek będzie stać Polaka i Amerykanina po przepracowaniu godziny czasu.
Przykładowo:
- Średnia stawka godzinowa w Mc Donalds w USA to $13, koszt Big Maca w USA to $5
- Średnia stawka godzinowa w Mc Donalds w Polsce to 28 zł, koszt Big Maca w Polsce to 20 zł
Amerykanin po godzinie pracy, kupi 2.6 Big Maca, Polak po godzinie pracy kupi 1.4 Big Maca.
Można też obliczyć, ile Amerykanin musi pracować na 1 Big Maca: 23 minuty. Polak musi pracować 43 minuty.
McDonalds jest prawie wszedzie na swiecie, dlatego jest dobry do tego porownania. Sila nabywcza pracownika w USA jest o wiele wieksza niz w Polsce. Niestety…