Życie w USA

American Dream

Na pewno nie raz słyszeliście, że ktoś chce spełnić swoje “American Dream”. Czy ci co się przeprowadzają do USA rzeczywiście spełniają swoje amerykańskie marzenie?

Przez ponad 9 lat, od kiedy mieszkam w USA, spotkałam na swojej drodze bardzo dużo Polaków. Polaków, którzy przypłynęli do USA na statku Batory, Polaków, którzy zaczynali od zbierania puszek na ulicach Nowego Jorku, Polaków, którzy przez wiele lat byli tutaj nielegalnie. Niesamowite często są ich historie i niesamowita wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia wybranego celu.

Spotkałam też Polaków, którzy przeprowadzili się tutaj niedawno, wygrali w loterii wizowej (tak jak my) i ich początki były jakże inne od tych osób wspomnianych wyżej. Ci drudzy mieli lepszy start, byli lepiej przygotowani do życia w USA (Internet robi swoje!), wiedzieli więcej o kraju, który wybrali na swój nowy dom.

Gdyby ktoś zadał mi pytanie “Czy ci co się przeprowadzają do USA rzeczywiście spełniają swoje amerykańskie marzenie?”, musiałabym się chwilę zastanowić. Z jednej strony tak… żyją na wyższym poziomie, na więcej ich stać, dzieci mają więcej możliwości. Z drugiej… czy są szczęśliwi? Czy pieniądze to wszystko? Często słyszę od innych, że tęsknią… brakuje im rodziny, znajomych. Pamiętam jak jeden znajomy powiedział, że przez kiepską znajomość angielskiego, czuje się trochę jak więzień we własnym ciele. Wygadany bardzo społeczny człowiek, kiedy mówi po polsku, a w środowisku amerykańskim ciężko mu powiedzieć co myśli.

Dlatego też ciężko odpowiedzieć na pytanie “Czy Polacy przeprowadzając się do USA spełniają American Dream?”. Myślę, że zależy to od wielu czynników, od oczekiwań co do życia w USA, od tego, czy tęsknimy za bliskimi, których zostawiliśmy za sobą, od tego na jakim poziomie nam się tutaj żyje. Myślę, że wielu z mieszkających tutaj Polaków nie umie odpowiedzieć na to pytanie. Ale też myślę, że ogromna część Polaków tutaj mieszkających odpowie na to pytanie pozytywnie. Wszystko też zależy od tego, co to jest dla każdego to “American Dream”.

Na pewno Stany Zjednoczone to kraj niesamowitych możliwości i widziałam nieraz jak Polacy spełniają tutaj swoje marzenia i zadomawiają się tutaj na wiele lat, a może do końca życia. Wszystko w naszych rękach i od nas zależy jak te możliwości wykorzystamy…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *