Natura

Dostojne żurawie

Żurawie to duże ptaki o długich nogach i szyjach. Znane ze swojego imponującego rozmiaru, gracji w locie oraz złożonych tańców godowych, żurawie można spotkać na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Ameryki Południowej i Antarktydy. Zamieszkują różnorodne środowiska, w tym tereny podmokłe, łąki i bagna.

Mamy szczęście, że żurawie spotykamy dosyć często. Spacerują dostojnie w naszej okolicy, często tuż pod naszymi oknami. Przechadzają się zazwyczaj w parach, czasami całą rodzinką, wtedy można zauważyć nawet malutkie żurawie, które trzymają się blisko rodziców.

Można je spotkać w różnych miejscach, nawet na ulicy! Zazwyczaj wtedy samochody się zatrzymują i czekają cierpliwie, aż ci dostojni piesi przejdą na drugą stronę. Niestety czasami zdarzają się wypadki, szczególnie nocą, kiedy ciężko zauważyć wychodzącego na ulicę żurawia.

Żurawie są wszystkożerne, żywią się roślinami, nasionami, owadami, małymi ssakami, ptakami i rybami.

Niesamowity jest odgłos jaki wydają podczas lotu. Jeśli usłyszycie nad sobą dźwięk, który będzie wam się kojarzył z pterodaktylami (pamiętacie Park Jurajski?) to właśnie są żurawie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *