Życie w USA

Dzień Św. Patryka

Dzisiaj w USA obchodzimy Dzień św. Patryka, patrona Irlandii (po angielsku St. Patrick’s Day). Dzień ten obchodzony jest co roku 17 marca. Początkowo było to religijne święto upamiętniające przybycie chrześcijaństwa do Irlandii, a potem przekształciło się w globalne święto kultury, dziedzictwa i tożsamości irlandzkiej.

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli związanych z Dniem św. Patryka jest koniczyna, która rzekomo została użyta przez św. Patryka, aby wyjaśnić irlandzkim ludziom koncepcję Trójcy Świętej. Dzisiaj koniczyna jest symbolem szczęścia i pomyślności.

W wielu miastach na całym świecie, zwłaszcza tych z dużymi społecznościami irlandzkimi, takich jak Dublin, Nowy Jork i Boston, Dzień św. Patryka jest obchodzony poprzez parady, muzykę, taniec i oczywiście zielony kolor. Ulice są pełne ludzi ubranych na zielono, ozdobionych koniczynami, skrzatami i innymi dekoracjami z motywami irlandzkimi.

My mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Dniu Św. Patryka parę lat temu w Tampie. Mogliśmy zaobserwować popularne w USA w tym dniu farbowanie rzeki na zielono! Najbardziej znane jest jednak farbowanie rzeki Chicago River w Chicago. Wydarzenie to ogląda ponad 400,000 ludzi.

2 thoughts on “Dzień Św. Patryka

  • Ciekawe czy to farbowanie rzek jest ok dla ryb i innych zwierzat zamieszkujacych te rzeki….

    Reply
  • BYłam kiedyś w Chicago i widziałam tą zieloną rzekę. Super to wyglądało

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *