NaturaPodróże

Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych

Myślę, że każdy z Was słyszał o Wielkim Kanionie Kolorado. Albo o Parku Yellowstone. A może o Parku Everglades na Florydzie. Są to jedne z wielu Parków Narodowych w USA. Stany Zjednoczone są domem dla aż 63 Parków Narodowych. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego.

Parki Narodowe w USA są to chronione obszary rozciągające się od skalistych szczytów Denali w Alasce po bujne krajobrazy Everglades na Florydzie. Służba Parków Narodowych (NPS, National Park Service) nadzoruje te dziewicze miejsca, zapewniając schronienie dla różnorodnej roślinności i zwierząt oraz dając możliwość rekreacji na świeżym powietrzu i szansę dla milionów odwiedzających rocznie na zetknięcie się z porażającą pięknem amerykańskiej dziczy.

Warto tu wymienić kilka z najbardziej znanych Parków Narodowych w USA:

1. Park Narodowy Yellowstone (Wyoming, Montana, Idaho): Założony w 1872 roku Yellowstone to pierwszy i najstarszy park narodowy na świecie. Jest znany z gejzerów, a także różnorodności dzikiej przyrody, takiej jak bizony, łosie i niedźwiedzie grizzly.

2. Park Narodowy Grand Canyon (Arizona): Wykuty przez rzekę Kolorado przez miliony lat, Grand Canyon to geologiczne arcydzieło. Odwiedzający mogą podziwiać ogrom kanionu z jego krawędzi lub wyruszyć w głąb na piesze wędrówki czy spływy pontonami.

3. Park Narodowy Yosemite (Kalifornia): Słynny ze swoich wysokich klifów granitowych, wodospadów i sekwoi, Yosemite zachwyca odwiedzających swoim poruszającym pięknem. Formacje skalne El Capitan i Half Dome przyciągają zarówno wspinaczy, jak i fotografów.

4. Park Narodowy Zion (Utah): Potężne klify z piaskowca, wąskie kaniony i intensywne czerwone krajobrazy czynią Zion ulubionym miejscem dla wielu turystów pieszych i miłośników przyrody. Rzeka Virgin rzeźbi kanion, tworząc oszałamiające tło.

5. Park Narodowy Gór Skalistych (Kolorado): Dzięki majestatycznym krajobrazom gór, alpejskim jeziorom i obfitującej przyrodzie, Rocky Mountain National Park jest rajem dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Droga Trail Ridge Road, jedna z najwyżej położonych dróg asfaltowych w USA, oferuje zapierające dech w piersiach widoki.

6. Park Narodowy Everglades (Floryda): Everglades, rozległy i unikalny ekosystem, stanowią największą tropikalną dzicz tego rodzaju w USA. Odwiedzający mogą podróżować tu łodzią na poduszkach powietrznych, obserwując różnorodność flory i fauny, a przede wszystkim aligatory, które w ogromnej ilości zamieszkują to miejsce.

Parki Narodowe przyczyniają się do zachowania dziedzictwa przyrodniczego USA, pozwalając odwiedzającym nawiązać kontakt z naturą i docenić ważność ochrony środowiska naturalnego. My na razie odwiedziliśmy kilka parków z całej listy parków i już jesteśmy zachwyceni. Mamy nadzieję, że nasza lista niedługo zacznie się bardziej zapełniać.

2 thoughts on “Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych

  • Ja mialem okazje plywac lodzia po Everglades. Fajna przygoda, czulem sie jak w filmie 🙂

    Reply
  • Kanion Kolorado to jedno z moich marzeń. Mam nadzieję, że się spełni.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *