Kuchnia

Historia hamburgera

Hamburger to przez wielu uważane najbardziej popularne danie w Stanach Zjednoczonych i jedno z najbardziej popularnych dań fast foodowych na świecie. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto dokładnie wynalazł hamburgera, istnieje kilka teorii na ten temat.

Historia hamburgera sięga XIX wieku. Jedna z teorii przypisuje pochodzenie hamburgera niemieckiemu imigrantowi o nazwisku Louis Lassen, który miał otworzyć w 1895 roku swoją restaurację Louis’ Lunch w New Haven, Connecticut.

Według tej legendy, Lassen serwował swoim klientom placki mięsne w bułce. Placki mięsne były wykonane z mielonego mięsa wołowego i były serwowane w prostych bułkach, bez dodatków takich jak sałata czy pomidory.

Inne historie sugerują, że hamburger pojawił się na terenie Stanów Zjednoczonych w czasie Wystawy Światowej w Saint Louis w 1904 roku. Jeszcze inna teoria wskazuje na Delmonico’s, ekskluzywną restaurację w Nowym Jorku, gdzie w latach 60. XIX wieku serwowano placki mięsne mielone z solą i pieprzem.

Hamburger zdobył ogromną popularność i zaczął się szeroko rozprzestrzeniać jako popularna potrawa, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Obecnie istnieje wiele różnych wariantów i stylów przyrządzania hamburgerów, a potrawa ta stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kuchni amerykańskiej.

Pierwsze fast foody serwujące hamburgery zaczęły powstawać w latach 20. XX wieku. Jednak prawdziwy rozkwit przemysłu hamburgerowego nastąpił po II wojnie światowej, kiedy to sieci takie jak McDonald’s zaczęły się rozwijać i zdobywać popularność na masową skalę. Ray Kroc, który kupił prawa do franczyzy McDonald’s, odegrał kluczową rolę w rozwoju tego biznesu (polecamy film “The Founder”, w którym Ray’a Kroc’a gra Michael Keaton).

Współcześnie hamburger stał się kultowym daniem, a liczne warianty i innowacje smakowe sprawiają, że jest uwielbiany na całym świecie. Oferuje się różne rodzaje mięsa, dodatki i sosy, co pozwala dostosować go do indywidualnych gustów konsumentów. Może być serwowany w eleganckiej restauracji, tradycyjnej budce z jedzeniem ulicznym czy w globalnej sieci fast food.

3 thoughts on “Historia hamburgera

 • Mimo że wiem, że nie są zbyt zdrowe, uwielbiam.

  Reply
 • Pewnie mnie tu wszyscy wyśmieja ale moj ulubiony hamburger to Bic Mac!

  Reply
  • My na pewno nie wyśmiejemy! Każdy ma prawo lubić co chce. A Bic Maca też jedliśmy nieraz! 😉

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *