Podróże

Magiczny Manhattan

Manhattan nas oczarował. Po raz pierwszy wybraliśmy się tam na dosłownie weekend i przeszliśmy wiele kilometrów, żeby zobaczyć jak najwięcej. Po raz drugi już na dłużej bo prawie na tydzień. Kolejny raz przed nami.

Jedni Nowy Jork kochają, inni nienawidzą. Manhattan wzbudza w ludziach różne emocje. Niektórzy mówią, że brudno, że szczury, że narkomani. Inni mówią, że nie wyobrażają sobie innego miejsca do życia.

Dla wyjaśnienia dla tych co nie wiedzą. New York to stan, New York City to miasto, a Manhattan to część miasta. To ta część najbardziej znana na świecie. To ta część, w której kręconych jest wiele filmów i seriali. To ta część, w której 11 września 2001 zdarzyła się ta tragedia, o której chyba nikt nie zapomni.

Manhattan to jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku, pełna energii, ikonicznych miejsc i różnorodnych kultur. Rozciąga się na wyspie i jest centrum finansowym, artystycznym i kulturalnym, z charakterystycznymi wieżowcami i niezwykłą architekturą.

My przeszliśmy Manhattan wzdłuż i wszerz. Manhattan najlepiej zwiedzać na nogach, ewentualnie podjechać metrem. Jazdy samochodem nie polecamy.

Jak będziecie na Manhattanie, pozaznaczajcie sobie na mapie w komórce miejsca, które chcecie zobaczyć. My tak zrobiliśmy i praktycznie zobaczyliśmy wszystko, co było zaznaczone na naszej mapce. Ale i tak czujemy niedosyt. Chcemy jeszcze. Przed nami jeszcze inne dzielnice Nowego Jorku, np. słynny Brooklyn.

Co zobaczyliśmy podczas naszych dwóch pobytów na Manhattanie?

M.in. miejsce zawalenia się dwóch wież (gdzie znajduje się teraz muzeum oraz dwa granitowe wodospady), Nowojorską bibliotekę publiczną, stację kolejową Grand Central Terminal (gdzie było kręconych wiele filmów), Central Park, Most Brookliński, dzielnicę finansową ze słynnym Bull of Wall Street, dzielnicę zakupową Hudson Yards, Times Square pełny migających billboardów, wjechaliśmy windą na taras widokowy Edge na wysokości 387 metrów, zwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej (pamiętacie film “Noc w Muzeum”?) i dzielnicę mieszkalną Greenwich Village.

One thought on “Magiczny Manhattan

  • Polecam kazdemu, kto ogolnie lubi duze miasta.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *