BiznesŻycie w USA

Różnica między CPA a bookkeeper

Mieszkając w USA warto znać różnice między CPA a bookkeeper. Dużo cudzoziemców nie zna tych różnic i myśli, że jak zatrudni bookkeeper to tak jakby zatrudnili księgowego.

Ja też nie wiedziałam o tych różnicach jak się przeprowadziłam do USA. W Polsce miałam księgową, której co miesiąc zanosiłam stos papierów: faktur i rachunków, i ona wklepywała to do programu księgowego. Tym zajmuje się w USA tzw. bookkeeper. Oprócz tego doradzała mi podatkowo, rozliczała i w razie czego reprezentowała w urzędzie skarbowym. Tym się zajmuje w USA tzw. CPA.

Żeby być tzw. bookkeeper nie potrzebne są żadne studia, wystarczy ukończone high school oraz oczywiście trzeba posiadać odpowiednie umiejętności. CPA to ktoś więcej, musi mieć odpowiednie wykształcenie oraz licencję. CPA może nas m.in. reprezentować np. w trakcie audytu z amerykańskiego urzędu skarbowego, czyli IRS.

CPA to skrót od Certified Public Accountant, czyli dosłownie “certyfikowany publiczny księgowy”. Pamiętam jak w Polsce uczyliśmy się, że księgowy to accountant. Tutaj raczej osoby mówią, że mają CPA.

Jeśli zamieszkacie w USA, warto mieć swojego CPA. Nie tylko jak prowadzicie firmę, ale też jak rozliczacie się prywatnie. I koniecznie dowiedzcie się, czy osoba reklamująca się jako księgowy ma licencję CPA. Jest to bardzo ważne. Oczywiście bookkeeper może Wam pomóc z rozliczeniem, wprowadzić dane do systemu itp., ale w razie kontroli, nie bedzie mógł Was reprezentować w IRS.

2 thoughts on “Różnica między CPA a bookkeeper

  • Dobrze wiedzieć na przyszłość!

    Reply
  • Bardzo ciekawe, mieszkam w Stanach od niedawna i nie wiedzialam o tej roznicy.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *