Natura

Świstak w Górach Skalistych

Świstaki to niesamowicie sympatyczne zwierzęta, przynajmniej z wyglądu. Spacerując w Górach Skalistych na wysokości 3600 m n.p.m. mieliśmy nadzieję, że je zobaczymy. Udało się.

Pamiętacie “Dzień świstaka”? Ten z filmu to tzw. groundhog, stąd tytuł filmu “Groundhog’s Day”. Różni on się trochę od tego, którego widzieliśmy. Ten, którego widzieliśmy to tzw. marmot.

Świstaki są jednymi z największych gatunków z rodziny wiewiórkowatych. Te, które widzieliśmy mogą ważyć nawet do ok. 5kg. Taka wielkość ciała pozwala im na życie w zimnych, wysokogórskich miejscach. Kopią złożone labirynty nor pod wysokogórskimi łąkami i skalistymi polami. W ciągu dnia i w nocy przebywają ukryte w tych norach, natomiast rano i wieczorem wychodzą na posiłek (mieliśmy szczęście, że udało nam się je dojrzeć w ciągu dnia). Są wszystkożerne, jedzą trawy, kwiaty, owady, a nawet jaja ptaków. Podczas jedzenia na otwartej przestrzeni jeden z nich pełni rolę strażnika i gwiżdże głośno, gdy zbliża się niebezpieczeństwo. To daje każdemu członkowi kolonii szansę na ucieczkę do najbliższego wejścia do nory. Gdy są na powierzchni, świstaki większość czasu spędzają na jedzeniu i odpoczynku na słońcu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *