Biznes

Co to jest Copyright?

Jeśli jakiś artysta stworzy obraz… czy można mu go tak po prostu zabrać? Albo czy można ściągnąć czyjś utwór muzyczny i wstawić na swoją stronę albo profil społecznościowy? Chyba każdy zna odpowiedź na te pytania.

Niestety wiele osób myśli, że jeśli ktoś wstawi zdjęcie lub artykuł w Internecie, to można je sobie skopiować i wykorzystać, wstawić na swoją stronę albo na profil facebookowy. Niektórzy nie wiedzą, albo się tym po prostu nie przejmują, że kopiowanie i wykorzystywanie czyjejś pracy to po prostu kradzież.

Działalność w Internecie prowadzimy od ponad 20 lat i niestety wielokrotnie się spotkaliśmy z naruszeniem praw autorskich (copyright). Są osoby, które totalnie nie zdają sobie sprawy z tego, że zdjęcie, które widzą u kogoś na profilu czy na stronie internetowej, nie należy do nich i nie mogą sobie go kopiować i wykorzystywać jak chcą.

Aby wykorzystać czyjąś pracę należy mieć pisemne pozwolenie od tej osoby albo trzeba korzystać z miejsc, gdzie znajdują się zdjęcia do wykorzystania w naszej działalności. Czasami są to zdjęcia darmowe, a czasami można takie zdjęcia kupić. Pamiętajcie, żeby zawsze dokładnie sprawdzać, w jaki sposób można dane zdjęcie wykorzystać.

Tak samo jest z treścią, którą się tworzy. Jeśli ktoś napisze artykuł, nie można tego artykułu ani jego części skopiować. Można to łatwo porównać z plagiatem w szkole, czy np. z książką. Nie można skopiować czyjejś książki i mówić, że jest nasza. Tutaj także, jeśli chce się wykorzystać fragment czyjegoś tekstu, trzeba mieć pozwolenie od autora. Co innego jak napiszemy np. krótki cytat i podamy autora. To często jest dozwolone. Jednak nie ma granicy, która mówi, że powyżej iluś słów, jest to uznawane za plagiat. Dlatego warto coś takiego robić z rozwagą i zawsze skontaktować się z autorem.

A najlepiej tworzyć swoje zdjęcia czy treść. Wtedy unikniecie niepotrzebnych problemów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *